Sonda

Ośrodek Terapii Dysleksji poszerza ofertę psychologiczną i pedagogiczną o usługi niezwiązane z dysleksją. Czy w związku z tym warto zmienić nazwę?


Wyniki

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Zakończyliśmy siódmą edycję „Czytamy Razem”

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Zakończyliśmy siódmą edycję „Czytamy Razem”

 

We wtorek 19 czerwca br. oficjalnie zakończyliśmy tegoroczną edycję projektu Czytamy Razem.

Program „Czytamy Razem” został opracowany przez prof. zw. Martę Bogdanowicz (inicjatorkę powstania Polskiego Towarzystwa Dysleksji). Stanowi on adaptację programu, który z sukcesem jest prowadzony w Oxfordzie i w Gdyni. Jest odpowiedzią na „efekty uboczne” skoku cywilizacyjnego polegającego na wyparciu książki i samego aktu czytania przez komputer, telewizję, itp.

 

 

Projekt ma na celu pomoc uczniom z trudnościami w nauce czytania, w szczególności uczniom dyslektycznym, przełamanie ich obaw i niechęci do czytania. Polega na wspólnym, systematycznym i interaktywnym czytaniu wolontariusza z uczniem. Jest sposobem rozwijania zamiłowania do czytelnictwa dzieci biorących udział w programie, ale również najprostszą i skuteczną metodą terapeutyczną w walce z dysleksją rozwojową. Jest także formą aktywizacji środowiska emerytów, osób niepracujących, środowisk pedagogicznych do czynnej działalności w środowisku lokalnym.

Po raz pierwszy „Czytamy Razem” został zrealizowaliśmy w Szczecinie 7 lat temu, w roku szkolnym 2005/2006 z grupą 40 wolontariuszy, którzy pracowali w 4 szkołach. Wolontariuszami były przede wszystkim osoby starsze, emeryci, renciści, którzy znakomicie weszli w rolę ciotecznych babć i dziadków, zachęcając swoich podopiecznych do przyjaznego kontaktu z książką.

Każdego roku przybywało dzieci i wolontariuszy, osiągając w roku 2009/2010 liczbę ok. 150. Z każdym rokiem też różnicował się wiek wolontariuszy. Oprócz osób starszych, do programu włączyła się młodzież, a nawet dzieci –uczniowie starszych klas, którzy z zapałem pomagali swoim młodszym kolegom.

W roku szkolnym 2011/2012 z dziećmi pracowało ok. 100 wolontariuszy. Dzięki nim objęliśmy opieką ponad 100 uczniów - ze Szczecina i województwa. Tegorocznymi wolontariuszami byli zarówno uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum, jak też studenci, nauczyciele, rodzice i osoby starsze.

Każdy wolontariusz przystępujący do projektu miał własne motywacje i oczekiwania.  Niektórzy chcieli sprawdzić się w nowej roli, zdobyć umiejętności i doświadczenie, być może zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły, na studia, ale też wypełnić nadmiar wolnego czasu, czy też po prostu zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka.

Niezależnie od motywacji, jesteśmy przekonani, że nasi wolontariusze wykonali „kawał dobrej roboty”. Sukces w pracy z dzieckiem według tego programu może mieć różne oblicza. Wiele dzieci poprawiło swoją technikę czytania i lepiej rozumieją czytany tekst, inne otworzyły się, uwierzyły w siebie i swoje możliwości, mając obok osobę, która w stu procentach systematycznie poświęca im swój czas i uwagę. Czasami jedynym widocznym efektem pracy z dzieckiem było przełamanie niechęci dziecka do książki i czytania.

To również sukces i to również oznacza, że było warto J

Sprawdź czym jest dieta 1000kcal

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Wolontariuszom!

Koordynator Programu DOROTA ŁĄCZKOWSKA - JURASZEK

 

Szkoły uczestniczące w programie „Czytamy Razem 2011/2012”

Lp.

NAZWA SZKOŁY

KOORDYNATOR SZKOLNY

LICZBA UCZNIÓW OBJĘTYCH

ZAJĘCIAMI PROWADZONYMI PRZEZ WOLONTARIUSZY

LICZBA WOLONTARIUSZY

PRACUJĄCYCH  Z UCZNIAMI

1.

Szkoła Podstawowa Nr 5

w Szczecinie

Barbara Kornecka

Elżbieta Rajewska-Przytuła

 

24

22

2.

Szkoła Podstawowa Nr 11

w Szczecinie

Małgorzata Gąsior

7

7

3.

Szkoła Podstawowa Nr 20

w Szczecinie

Iwona Frydecka

6

6

4.

Publiczna Szkoła Podstawowa „Na Głębokiem” w Szczecinie

Mirosława Breska

7

4

5.

Zespół Szkół Sportowych

Szkoła Podstawowa Nr 33

w Szczecinie

Agnieszka Jastrowicz

10

9

6.

Szkoła Podstawowa Nr 37

w Szczecinie

Małgorzata Hełmecka-Malarz

Iwona Nuszkowska

6

6

7.

Szkoła Podstawowa Nr 48

w Szczecinie

Agata Obst

12

10

8.

Szkoła Podstawowa Nr 71

w Szczecinie

Ewelina Owczarek

 

6

5

9.

Gimnazjum Nr 7 w Szczecinie

Justyna Kujawska

2

2

Zespół Szkół Publicznych w Reptowie

Anna Górniak

13

20

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Korytowie

Małgorzata Zagozda

4

4

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Myśliborzu

Joanna Topolska

2

2